Lądek Zdrój

 

Lądek Zdrój jedno z najstarszych uzdrowisk Europy leży we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, nad rzeką Białą Lądecką. Miejscowość dzieli się na część miejską pełniącą rolę usługowo-handlową oraz część zdrojową z zakładami przyrodoleczniczymi, sanatoriami, domami wczasowymi, pensjonatami i hotelami. Lądek Zdrój otoczony Górami Złotymi, nieomal u stóp Śnieżnika, majestatycznego szczytu, górującego nad Ziemią Kłodzką, od wieków stanowi magnes dla kuracjuszy i turystów. Usytuowanie miasta, jego zabytki, urok części staromiejskiej i zieleń parków w zdroju stanowią o niepowtarzalnej atmosferze.

Źródlane wody lecznicze przywracają sprawność, górskie krajobrazy zachęcają do spacerów i wędrówek. Kurort zapewnia rehabilitację, zdrowy relaks i wypoczynek.

 

Atrakcje turystyczne

 

Trasy do narciarstwa biegowego

  • 3km szlak prowadzi od Dzielca (465 m n.p.m.) do ulicy Bema (446 m n.p.m.);
  • 9 km szlak ma początek przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki oraz Moniuszki i biegnąc wokół góry Trojak ponownie zjeżdża do ul. Kościuszki

 

Stacja narciarska Lądek Zdrój - jest  ośrodkiem narciarskim położonym na północnych stokach Trojaka. Wyciąg znajduje się na wysokości 600m. Od części zdrojowej Lądka Zdroju, ośrodek oddalony jest ok. 300m. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano trzy trasy zjazdowe - dwie z nich dla narciarzy początkujących (niebieskie) oraz jedna dla bardziej wymagających (czerwona).

 

Turystyka konna- Gospodarstwo agroturystyczne w Stójkowie „Słoneczna Dolina”, otoczone doskonałymi, urozmaiconymi trasami do konnej jazdy to miejsce, w którym można rozpocząć przygodę z końmi na padoku pod okiem instruktora, wybrać się w teren z przewodnikiem lub pooglądać krajobrazy  z bryczki. Zimą zaś podczas kuligu, otulając się kołderką w saniach ciągniętych przez rumaki, można podziwiać zimowe krajobrazy. Na konne rajdy po Ziemi Kłodzkiej i okolicznych górach zaprasza także pięknie położona na terenie Śnieżnickiego Parku Narodowego „Stanica Jesionów” w pobliskim Orłowcu.

 

Zabytki

 

  • Arboretum- leśny Ogród drzew i krzewów egzotycznych. Najwyżej położony w Polsce, a podziwiać w nim można ponad 250 gatunków drzew i krzewów pochodzących z całego świata, m.in. metasekwoję chińską, mamutowca olbrzymiego, szydlicę japońską. Wiosną zachwycają pięknie kwitnące azalie i różaneczniki.
  • Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego- Galeria gromadzi eksponaty związane z historią Lądka Zdroju i organizuje wystawy poświęcone zarówno dziejom Ziemi Kłodzkiej, jak i prezentujące dorobek artystyczny twórców mieszkających w tych okolicach.
  • Jaskinia Radochowska- do 1966 r. największa znana jaskinia w polskiej części Sudetów Wschodnich, ponad 256 metrów podziemnych korytarzy. Zwiedzając Grotę Stalaktytową (dawna nazwa) - wyposażony w latarkę - możesz poczuć się jak odkrywca.
  • Kościół Parafialny Narodzenia NMP - barokowa budowla, poświęcona w 1697 r.
  • Lądecka Galeria Artystyczna - galeria prezentuje prace malarskie, rzeź­biarskie oraz rękodzieło artystyczne miejscowych twór­ców. Działa pod egidą Centrum Kultury i Re­kreacji a prowadzą ją autorzy wystawianych prac.
  • Most św. Jana- dwuprzęsłowy, gotycki obiekt z 1565r.
  • Ruiny zamku Karpień (niem. Karpenstein) - na szczycie Karpiaka (758 m n.p.m.).
  • Sanktuarium Matki Bożej „UZDROWIENIE CHORYCH”  - Kaplica Zdrojowa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny „Na pustkowiu” została zbudowana z inicjatywy hrabiego Zygmunta Hoffmanna. Kaplicę wzniesiono w 1679 r., rok później poświęcił ją dziekan M. Podchorski, a w 1690 r. poszerzono ją o dwie nawy boczne. Jest to budowla trzynawowa, o sklepieniach kolebkowych.
  • Skałki do wspinaczki- Rejon Trojaka (766 m n.p.m.) i Stołowe Skały (mocno rozproszony łańcuch od wysokości 465 m aż do 784 m n.p.m.) oferują kilkadziesiąt dróg pozwalających wspinać się osobom o bardzo różnym stopniu zaawansowania. Skałki leżą w bardzo ciekawym turystycznie terenie.
  • Wieża widokowa na Borówkowej Górze- Wieża wzniesiona przez naszych sąsiadów, jest  stalową konstrukcją  z elementami drewnianymi, wysoka na 25,5 m, z tarasem widokowym na wysokości 24 m.
  • Zdrój „Wojciech”- Ta historyczna budowla z XVII wieku, przebudowana dwieście lat później, kryje w swym wnętrzu marmurowy basen zaprojektowany na modłę tureckiej łaźni, stylowe kamienne wanny do kąpieli perełkowych oraz pijalnię wód tryskających z ciepłych źródeł siarczkowo- siarkowodorowo- fluorowych Marii Skłodowskiej- Curie i Zdzisława. Pierścień okalający główny budynek zwieńczony kopułą, mieści hotel z 40 miejscami noclegowymi.
  • Ratusz z wysoką wieżą zegarową z XIX w , obecny wygląd uzyskał w 1872 r. (Z wieży ratuszowej, codziennie o godzinie 12.00 rozlega się hejnał lądecki).
  • Figura Trójcy Świętej – autorstwa Michała Klahra (jego ostatnie dzieło) powstała w latach 1739 – 41. Ufundowana przez radcę prawnego Jana Antoniego Reichela jako wotum po pożarze w 1739 r. Pomnik wykonany w piaskowcu, poprzez trójkątny kształt, układ postaci symbolizuje popularna w baroku ideę trynitarną.
  • Kaplica św. Jerzego w której obejrzeć można freski przedstawiające dzieje życia i śmierci patrona zarówno samej kaplicy, jak i całego miasta.
  • Góra Trzech Krzyży – (541m n.p.m.) wznosi się na około 120 m ponad miastem. Trzy krzyże stoją na szczycie od niepamiętnych czasów, pewno dlatego zaginęły poprzez wieki informacje kto i dlaczego je ustawił.

Zobacz: Kalendarz Kuracjusza. Informator Kulturalny Miasta Lądek Zdrój

 

Źródło: Punkt Informacji Turystycznej Lądek Zdrój

 

Sanatoria w Lądek Zdrój

 

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny

 

Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

 

Ośrodek Wczasowo-Sanatoryjny Trojan




« powrót
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się