Kamień Pomorski

Jak spędzić czas w Kamieniu ?

 

1. Z historią za pan brat – propozycje tras spacerowych po Kamieniu Pomorskim:

 • Zespół Katedralny wpisany w 2005 r. na listę pomników historii Prezydenta RP: Katedra z jedynym przykatedralnym wirydarzem w Polsce oraz skarbcem, Pałac Biskupi, Dworek Evalda von Kleista – wynalazcy kondensatora elektrycznego oraz pozostałe obiekty zespołu (szkoła, Dom Jana Vianeya, stara plebania, dom sióstr zakonnych) – czas ok.1,5 -2 godz.

 • Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego: odcinek murów nad Zalewem, Furta Maślana, Baszta z Brama Wolińską (zwiedzanie Muzeum Kamieni), fosy obronne - ok. 1 godz.

 • Kamieńskie kościoły: Katedra, Kościół Mariacki, Kościół św. Mikołaja na Wzgórzu Żalnik - ok. 1 godz.

 • Stare Miasto: Ratusz (kuna, szczyt zachodni z herbem), kamieniczki przy ul. Gryfitów, miejsce starego grodu obok Kościoła Mariackiego, punkt widokowy w Muzeum Kamieni z panoramą na zachowany średniowieczny układ urbanistyczny - ok. 40 min.

 • Nabrzeża Kamienia Pomorskiego: molo, kładka, Przystań Żeglarska, ewentualnie przejażdżka łodzią MOKiS-u (DZ) - ok. 1 - 2 godz.

 • Kamień Pomorski w pigułce: Katedra, Ratusz, Muzeum Kamieni – ok. 1,5-2 godz.

 

2. Czynny wypoczynek:

 • Przystań żeglarska Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu - dysponuje 40 miejscami postojowymi dla jachtów o zanurzeniu do 1,8m , nowym zapleczem sanitarnym, 40 miejscami noclegowymi w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych, warsztatem szkutniczym , nowoczesnym hangarem do przechowywania łodzi oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego (omegi, kajaki, łódź DZ) – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 20 882, marina@mokis.home.pl

 • Sezonowe rejsy statkiem Viktoria z Kamienia (molo) do Dziwnowa, rejsy w morze statkiem Korsarz z Dziwnowa oraz na życzenie po Zalewie Kamieńskim – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 13 072 w. 66

 • Hala widowiskowo-sportowa, oferująca boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, nożną oraz możliwość treningu tenisa stołowego i ziemnego – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 24 227, hala@mokis.home.pl

 • Stadion miejski z 2 płytami oraz kortami tenisowymi informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 24 227
 • Jazda konna w ośrodku agroturystycznym „Pod Kogutem” we Wrzosowie – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 12 931, www.podkogutem.com ; ośrodek oferuje całoroczną jazdę konną dla dzieci i dorosłych (kryta ujeżdżalnia), przejażdżki bryczką (saniami), noclegi w apartamentach rodzinnych i pokojach dwuosobowych; na miejscu wyżywienie, wypożyczalnia rowerów, plac zabaw dla dzieci, parking


 • Propozycje wycieczek rowerowych po Gminie Kamień Pomorski:
  1. Wycieczka z Kamienia Pomorskiego na Wyspę Chrząszczewską do punktu widokowego przy Głazie Królewskim, symbolu miasta Kamień Pomorski i z powrotem – łącznie ok. 16 km. – Trasa prowadzi drogą asfaltową przez most na rzece Dziwnie, miejscowości Chrząszczewo i Chrząszczewko – po drodze atrakcyjna panorama w stronę Kamienia Pomorskiego. Ostatni odcinek trzeba pokonać drogą gruntową. Na wysokości Głazu klif kilkunastometrowej wysokości, po którym prowadzi strome zejście na brzeg Zalewu Kamieńskiego. Powrót przez Buniewice i Chrząszczewo.

  2. Wycieczka oznakowanym szlakiem niebieskim z Kamienia Pomorskiego do Wrzosowa i dalej nad morze do Dziwnówka i z powrotem – łącznie ok. 18 km. – Trasa prowadzi przez kładkę nad Zatoką Karpinką, tereny piaszczyste częściowo porośnięte trzciną i wikliną, następnie drogą asfaltową do miejscowości Żółcino i dalej drogą polną w pobliżu Jeziora Wrzosowskiego z miejscami rozległym widokiem na Zalew Kamieński i Wyspę Wolin – do Wrzosowa. We Wrzosowie na uwagę zasługuje ośrodek agroturystyczny „Pod Kogutem”, proponujący jazdę konną przez cały rok pod opieką doświadczonych instruktorów oraz przejażdżki bryczką po okolicy. Z Wrzosowa do nadmorskiego Dziwnówka pozostaje do pokonania odległość już tylko 2 km.

  3. Wycieczka oznakowanym szlakiem niebieskim z Kamienia Pomorskiego przez Skarchowo i Dusino do Połchowa i z powrotem – łącznie około 30 km. W pobliżu tej miejscowości na małej wysepce na Zatoce Cichej – Gardzkiej Kępie – znajdowało się średniowieczne grodzisko, należące do tzw. systemu wczesnego ostrzegania państwa plemiennego Wolinian. W chwili obecnej na wyspie funkcjonuje rezerwat ptactwa wodnego ze stanowiskami lęgowymi czapli siwej oraz kormorana. Widuje się tutaj także orła bielika. Niestety, wyspa od strony lądu jest niedostępna. Pierwszy odcinek trasy - do Skarchowa - prowadzi drogą polną w pobliżu malowniczych rozlewisk rzeki Dziwny (Zatoka Cicha). W Skarchowie wjeżdżamy na asfalt. Po wizycie w Połchowie można się udać dalej szlakiem przez Kukułowo i Sibin (zabytkowy kościół z XIV w.) do odległego o 22 km od Kamienia Pomorskiego Wolina. Można też wrócić do Dusina i zboczyć ze szlaku do Rozwarowa, by odwiedzić tam miejscową plantację trzciny oraz podziwiać przykłady budownictwa krytego trzciną.

3. Propozycje kulturalne:

 • Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim – bogata ekspozycja minerałów i skamieniałości, wystawa dinozaurów, 2 punkty widokowe na baszcie, sklepik z pamiątkami– ul. Słowackiego 1, tel. 0 607 970 880 – czynne poza sezonem od wtorku do soboty od godz. 10.00 do godz. 18.00, w niedzielę od godz. 10.00 do godz. 16.00, w poniedziałki nieczynne
 • Katedra – zwiedzanie muzeum katedralnego w skarbcu, Muzeum Historycznego Ziemi Kamieńskiej w kapitularzu oraz wirydarza, prezentacje organowe dla turystów – po uprzednim zgłoszeniu – tel. 0 888 591 219
 • Pałac Biskupi przy Pl. Katedralnym 7 – wystawy sztuki organizowane w ramach Ottonaliów – czynne w okresie wakacji
 • Imprezy kulturalne: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (każdy piątek od końca czerwca do początku września o godz. 19.00) w Katedrze – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 20 541, Dni Kultury Chrześcijańskiej Ottonalia (ostatni tydzień czerwca), Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej (przełom lipca i sierpnia) – informacja tel. 00 48 91 38 24 227

 

4. Wypoczynek i rehabilitacja w kamieńskim Uzdrowisku

Uzdrowisko Kamień Pomorski prowadzi szeroką działalność leczniczą, profilaktyczną i rehabilitacyjną. Swoim pacjentom oferuje specjalistyczną pomoc przy schorzeniach: narządu ruchu, układu krążenia, chorobach neurologicznych i reumatologicznych. Prowadzi również wczesną rehabilitację ortopedyczną, kardiologiczną oraz rehabilitację kobiet po mastektomii.
W ofercie specjalnej uzdrowisko posiada pobyty z programem odchudzającym. Leczy, stosując naturalne surowce lecznicze - borowinę i kamieńską solankę, a także proponuje zabiegi z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii.

Od niedawna Uzdrowisko Kamień Pomorski wprowadziło do swojej bogatej oferty zabiegów efektywną metodę leczenia miażdżycy - chelatację i konferencje z zabiegami.

Uzdrowisko Kamień Pomorski dysponuje około sześcioma tysiącami miejsc rocznie. Przyjeżdżają tu kuracjusze kierowani z Narodowego Funduszu Zdrowia, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także Goście komercyjni - z Niemiec, Szwecji, Danii, Francji, Anglii i z wielu innych państw, którzy sami opłacają swój pobyt.

 

Zobacz: Kalendarz Kuracjusza. Informator Kulturalny Miasta Kamień Pomorski

 

źródło: Urząd Miejski

 

 

Sanatoria w Kamieniu Pomorskim:

 

Dom Zdrojowy GRYF

Szpital Uzdrowiskowy MIESZKO

Sanatorium Uzdrowiskowe DĄBRÓWKA

Sanatorium Uzdrowiskowe CHROBRY
« powrót
Reklama esanatoria.eu
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Polecane sanatoria

Sanatorium Jan Kazimierz
Duszniki-Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 61 zł
Centrum Medyczno Uzdrowiskowe Etna Weneda
Kołobrzeg
(zachodniopomorskie)
cena od: 120 zł
Szpital Uzdrowiskowy ESKULAP
Rymanow Zdrój
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Nowy Dom Zdrojowy
Krynica
(małopolskie)
cena od: 40 zł
LEŚNA POLANA Ośrodek Rehabilitacyjny
Ustronie Morskie
(zachodniopomorskie)
cena od: 75 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się