Dziwnów

 

Miasto Dziwnów położone jest w północno – zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim, na Mierzei Dziwnowskiej, między Morzem Bałtyckim, a rzeką Dziwną. Od południa miasto położone jest nad Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską, które są częścią Dziwny. Miejscowość znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim.

 

Dziwnów znany jest z bardzo dobrych warunków do plażowania. Daje możliwość zażywania kąpieli morskich, a klimat tam występujący, korzystnie wpływa na ludzki organizm oraz ma uzdrowiskowy charakter. Miasto zewsząd otoczone jest różnymi akwenami: morzem, zalewem i rzeką.

 

Istnieje szeroka baza noclegowa obejmująca: hotele, ośrodki wypoczynkowe i kolonijne, pensjonaty, pola kempingowe, kwatery prywatne i schroniska młodzieżowe. Na odwiedzających czekają także liczne restauracje, kawiarnie, bary, puby. Częstymi gośćmi z zagranicy są: Niemcy, Czesi oraz Słowacy.

 

Historia


Do okresu XIX wieku Dziwnów była to osada rybacką, składająca  się z dwu miejscowości: Berg Dievenow i Ost Dievenow, które w późniejszym okresie połączyły się. Przez cały XIX wiek osady rozwijały się, podobnie jak pobliski Heidebrink (dziś Międzywodzie) oraz Klein Dievenow.

 

Pod koniec XIX wieku na tych terenach odkryto źródła solankowe i jodowo-bromowe, dzięki czemu w 1886 r. powstało sanatorium, które stanowiło doskonałą bazę leczniczo-zabiegową.

 

Rozwój miejscowości Dziwnów jako kąpieliska morskiego oraz miejsca stwarzającego doskonałe warunki do rozwoju rybołówstwa powodował jego ciągłą rozbudowę i rozwój.

 

W porcie rybackim stacjonowało przed drugą wojną światową nawet do 50 kutrów rybackich. W 1925 nastąpiło połączenie  dotychczasowych miejscowości: Berg Dievenow oraz Ost Dievenow w jedną – Dievenow.


W okresie wojny w Dziwnowie znajdowało się wiele ważnych obiektów wojskowych, m. in. szkoła lotnicza. Od 19 października 1946 roku powstała w Dziwnowie Gminna Rada Narodowa. Następne lata upłynęły pod znakiem nieustannego rozwoju, przybywało np. wiele ośrodków wczasowych.

 

Atrakcje turystyczne


 

Kąpieliska  

 • Międzywodzie – kąpielisko położone między ul. Westerplatte a ul. Szkolną o długości liniibrzegowej wynoszącej 600 mb. Przewidywana maksymalnie liczba osób korzystających dziennie to ok. 5 tys., a infrastruktura to sanitariaty przy zejściu na plażę przy ul. Zwycięstwa i ul. Westerplatte. Warto tu dodać, iż to właśnie do tego kąpieliska prowadzi zejście dla osób niepełnosprawnych.
 •  Dziwnów – kąpielisko położone między ul. Parkową a ul. Żeromskiego o długości linii brzegowej wynoszącej 800 mb. Przewidywana maksymalnie liczba osób korzystających dziennie to ok. 7 tys. Infrastruktura owego kąpieliska to sanitariaty przy zejściu na plażę przy ul. Parkowej, ul. Kochanowskiego, ul. Reymonta i ul. Żeromskiego.
 • Dziwnówek – kąpielisko położone między odcinkiem 100 m na wschód od ul. 1 Maja do ul. Plażowej o długości linii brzegowej wynoszącej 400 mb. Przewidywana maksymalnie liczba osób korzystających dziennie to ok. 2 tys. Infrastruktura owego kąpieliska to sanitariaty przy zejściu na plażę przy ul. Kamieńskiej i ul. 1 Maja.
 • Łukęcin – kąpielisko położone między odcinkiem 100 m na wschód od zejścia na plażę będącego przedłużeniem ul. Morskiej a odcinkiem 100 mb na zachód od owego zejścia (długość linii brzegowej zatem to 200 mb). Przewidywana maksymalnie liczba osób korzystających dziennie to ok. 2 tys. Infrastruktura owego kąpieliska to sanitariat przy powyższym zejściu na plażę.

 

Oprócz owych kąpielisk można także oddać się kąpielom morskim na następujących miejscach do kąpieli w Dziwnowie:

- odcinek o długości linii brzegowej wynoszącej 100 mb – dostęp do niego zapewnia zejście na plażę przy ul. Przymorze

- odcinek o długości linii brzegowej wynoszącej 100 mb – dostęp do niego zapewnia zejście na plażę przy ul. Dziwna

Ponadto można także oddać się kąpielom rzecznym – tutaj dostęp do rzeki Dziwny zapewnia teren położony na ul. Słowackiego 15 (teren Ośrodka Sportów Wodnych).

 • Wędkarstwo - duża ilość zróżnicowanych akwenów wodnych stwarzających idealne warunki do wędkowania. Wędkować można w wodach Zalewu Kamieńskiego, rzeki Dziwny, jeziora Martwa Dziwna (popularne "Jeziorko") oraz Bałtyku. Występujące gatunki ryb: okoń, płoć, krąp, leszcz, węgorz, boleń, krasnopiórka, lin, szczupak, sandacz, flądra turbot, śledź, łosoś, jazgarz. Opłata za pozwolenie na wędkowanie na wodach morskich wynosi około 50 zł. na 1 rok, 16 zł. na 1 m-c, 30 zł. na rok ulgowe.
 • Ścieżka rowerowo-piesza wymarzone miejsce na spacery i rowerowe wyprawy. Znaczna część ścieżki przebiega po istniejącym czerwonym szlaku turystycznym PTTK. Długość wynosi 27,5 km. Na trasie znajdują się dwa punkty odpoczynku wyposażone w małą architekturę oraz tablice informujące o roślinności, zwierzętach i ciekawych miejscach. Zróżnicowane formy ukształtowania powierzchni terenu pozwalają na dobranie trasy według własnych możliwości.
 • Użytek ekologiczny Martwa Dziwna na jego terenie znajduje się jezioro będące pozostałością dawnego, naturalnego biegu rzeki. Występują tu gatunki prawnie chronione: mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski, sosna kosodrzewina w odmianie morskiej, rokitnik pospolity.
 • Rejsy statkiem  po morzu i zalewie
 • Promenada spacerowo-widokowa - wraz z wejściami na plażę i szeroką aleją wzdłuż wydm.
 • Zwodzony most na wyspę Wolin – jedna z niewielu takich konstrukcji w Polsce
 • Sporty wodne - żeglowanie, windsurfing, pływanie na skuterach wodnych, kajakach,  motorówkach możliwość nurkowania

 

Zabytki:

 • Pomnik Zwycięstwa – położony przy zbiegu ulic Kpr. Koniecznego i Wybrzeże Kościuszkowskie
 • Pomnik upamiętniający uchodźców greckich - którzy potajemnie przybyli do Dziwnowa w 1949 r. – położony na terenie Jednostki Wojskowej
 • Pomnik „Rybakom, Którzy Oddali Życie Morzu” -  położony przy nabrzeżu rzeki Dziwny
 • Płyta pamiątkowa uchodźców greckich z 1949 r. – położona przy ul. Parkowej
 • Pomnik Spadochroniarzy – położony przy ul. Reymonta
 • Płyta upamiętniająca nadanie praw miejskich Dziwnowowi w 2004 r.
 • Płyta upamiętniająca Papieża Jana Pawła II i nadająca hali sportowo-widowiskowej nazwę Kompleksu Widowiskowo-Sportowego im. Jana Pawła II.
 • Obelisk ku pamięci Piotra Nurowskiego - prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Źródło: http://dziwnow.pl/

 

Zobacz: Kalendarz Kuracjusza. Informator Kulturalny Gminy Dziwnów

 

Zobacz: Sanatoria w Dziwnowie
« powrót
Reklama esanatoria.eu
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Polecane sanatoria

Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka*****
Ustka, Pomorskie
(pomorskie)
cena od: 220 zł
Szpital Uzdrowiskowy ESKULAP
Rymanow Zdrój
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe MARIA
Rymanów Zdrój
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Uzdrowisko Cieplice - Edward
Jelenia Góra - Cieplice
(dolnośląskie)
cena od: 120 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się