Czerniawa Zdrój

Historia Czerniawy


Podobnie jak wiele innych miejscowości w tej części Sudetów Czerniawa powstała W  I połowie       XVII w. Została tutaj zlokalizowana huta szkła, przy której w 1651 r.  osiedlili się czescy egzulanci (ewangeliccy uchodźcy).

 

W 1783 r. miało miejsce odkrycie wydajnego źródła mineralnego "Wiktoria"  (obok niego odkryto sześć innych). Przez długi czas nie były one jednak wykorzystywane.

 

W 1785 r. nieco poniżej Czerniawy, w kopalni Schaffgotschów "Jan Nepomucen", rozpoczęto eksploatację rud kobaltu, która zakończono już w 1787 r. z powodu wyczerpania niewielkiego złoża.

 

Dopiero na początku XIX  w. zaczęły powstawać małe zakłady lecznicze, dla ich potrzeb w 1816 r. ujęto wypływy wód i w 1826 sprowadzono pierwsze wanny kąpielowe. W 1860 r. zakończono budowę domu zdrojowego.

 

W 1910 zastąpiono go nowym, do dziś stojącym. W styczniu 1976 r. powstał tu ośrodek naukowo-badawczy zajmujący się zagadnieniem odporności dzieci przy chorobach układu oddechowego i leczeniem dzieci z terenów przemysłowych.

 

Czerniawa-Zdrój należała do najmniejszych uzdrowisk sudeckich. W 1973 r. została administracyjnie i uzdrowiskowo połączona ze Świeradowem. Leży od niego w odległości 2 km.

 

Grota znajdująca się na prawym brzegu Czarnego Potoku, w samym centrum Czerniawy Zdrój.

 

Uzdrowisko Czerniawa Zdrój


Do 1973 r. Czerniawa Zdrój funkcjonowało jako samodzielne uzdrowisko. Jego działalność sięga lat XIX wieku. W 1969 r. rozpoczęło się butelkowanie leczniczej wody mineralnej "Czerniawianka", która według przeprowadzonych badań oczyszcza organizm z metali ciężkich i obniża poziom cukru we krwi.  Wykorzystując naturalne zasoby wód mineralnych i wyjątkowy mikroklimat, miejsce to służyło przez lata, przede wszystkim chorym dzieciom. Właśnie z Myśla o dzieciach i młodzieży przy Szpitalu Uzdrowiskowym działa Zespół Szkół, który równolegle z leczeniem oferuje kontynuację nauki w szkole podstawowej i gimnazjum oraz zajęcia wychowawcze w godzinach popołudniowych.

 

W Uzdrowisku Czerniawa Zdrój leczy się:

 

• schorzenia górnych dróg oddechowych

 

• astmę

 

• alergie wziewne i pyłkowe

 

Ciekawe miejsca:

  • Dom Zdrojowy – przy ul. Sanatoryjnej 48. Powstał w 1910 roku. W budynku znajduje się pijalnia wody mineralnej. Wykorzystując naturalne zasoby wód mineralnych i wyjątkowy mikroklimat miejsce to służyło przez lata przede wszystkim chorym dzieciom, w tej chwili ta część uzdrowiska „Świeradów-Czerniawa” otwiera się również na leczenie schorzeń u osób dorosłych
  • Grota - znajduje się na prawym brzegu Czarnego Potoku, w samym centrum Czerniawy Zdrój

Źródło: http://www.swieradowzdroj.pl/




« powrót
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła II
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 190 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Lądek Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 105 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się