Jelenia Góra- Cieplice Zdrój

Od 2 lipca 1976 roku Cieplice zostały włączone do Jeleniej Góry.

Jelenia Góra to 900 lat interesującej historii. Jak głosi jedna z legend, w 1108 roku Bolesław Krzywousty założył gród obronny, który był zalążkiem dzisiejszej Jeleniej Góry. Wędrując po mieście nie sposób więc nie otrzeć się o ślady bogatej historii. Odnaleźć tu można liczne zabytki architektury, od średniowiecznych zamków, barokowych i renesansowych pałaców, do wspaniałych secesyjnych kamienic. Szczególną atrakcję stanowi, uchodzący za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, rynek otoczony barokowymi i renesansowymi podcieniowymi kamienicami. Jego środek zajmuje klasycystyczny ratusz, 

a fontanna z Neptunem przypomina o zamorskich kontaktach handlowych Jeleniej Góry.

O niepowtarzalnym charakterze miasta świadczą także jego poszczególne części: piękniejące z każdym rokiem Stare Miasto, Cieplice z najstarszym w Polsce uzdrowiskiem, Sobieszów z ruinami XIV-wiecznego zamku Chojnik, czy wreszcie rozsławiony przez noblistę Gerharta Hauptmanna Jagniątków.

 

Malownicze położenie w samym centrum kotliny czyni Jelenią Górę miejscem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku. W mieście i w jego otoczeniu znajdują się znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Dogodna komunikacja do pobliskich ośrodków górskich z infrastrukturą zapewniającą uprawianie sportów zimowych (m.in. narciarstwo zjazdowe i biegowe), jest dodatkowym atutem atrakcyjnego położenia miasta. Do specyficznych sportów uprawianych w Jeleniej Górze i okolicach zaliczyć należy wspinaczkę górską i sporty lotnicze. Obie te dyscypliny rozwinęły się dzięki położeniu miasta pośród gór i sprzyjającym warunkom atmosferycznym.

 

Znana w Europie „karkonoska fala” przyciąga pilotów szybowcowych z  kraju i zagranicy. To właśnie w Jeleniej Górze można zdobyć diamenty do złotej odznaki szybowcowej. Działalność w tym zakresie prowadzi Aeroklub Jeleniogórski, który oferuje także atrakcyjne wycieczki samolotowe i przeloty turystyczne nad miastem i Kotliną Jeleniogórską.

 

Jelenia Góra stanowi kulturalne i artystyczne centrum regionu, znane z licznych festiwali muzycznych, niekonwencjonalnych działań teatralnych i pielęgnacji tradycji. Posiada dobrze rozwiniętą sieć instytucji (teatry, filharmonia, muzea, galerie) oraz znaczący krąg ludzi sztuki, którzy swoją twórczością nadają miastu swoistego kolorytu.

 

Z roku na rok poszerza się  oferta kulturalna miasta, a turystów przyciągają szczególnie atrakcje „Wiosny Cieplickiej”, czy tradycyjnego święta miasta – Września Jeleniogórskiego, kiedy to, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Silesia Sonans”, można wysłuchać niezapomnianych koncertów, a na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych uczestniczyć we wspaniałych plenerowych prezentacjach. Także we wrześniu odbywa się tradycyjny jarmark staroci, cieszący się od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem.

 

Jelenia Góra to także miasto ludzi młodych, a co za tym idzie, regionalny ośrodek szkolnictwa ponadgimnazjalnego i wyższego. W czterech placówkach szkolnictwa wyższego o różnych profilach kształcenia, oferujących nowe kierunki i specjalności, studiuje ok. 10 tysięcy osób.

 

Na wszystkich przybywających do Jeleniej Góry gości czeka ponad trzy tysiące miejsc noclegowych - w hotelach, pensjonatach, domach uzdrowiskowych i schroniskach, a także liczne restauracje, kawiarnie, kluby, dyskoteki, domy kultury, muzea, teatry i filharmonia. Można tutaj spędzić aktywne wakacje, bądź wypocząć w ciszy i spokoju.

 


Zapraszamy do Jeleniej Góry, tu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

 

 

 

 

 

źródło: Urząd Miasta Jelenia Góra
« powrót
Reklama esanatoria.eu
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Polecane sanatoria

Uzdrowisko Cieplice - Edward
Jelenia Góra - Cieplice
(dolnośląskie)
cena od: 120 zł
Bukowy Park, Hotel Medical SPA
Polanica-Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 175 zł
Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka*****
Ustka, Pomorskie
(pomorskie)
cena od: 220 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się