Bochnia

Bochnia jest najstarszym miastem obecnej Małopolski. Choć mieszkańcy osady warzyli sól już w neolicie, to najstarsza zachowana informacja pisana o Bochni pochodzi z 1198 r. a znajduje się w dokumencie patriarchy jerozolimskiego Monachusa, potwierdzającym nadanie przez rycerza Mikorę Gryfitę - wśród innych dóbr - "sal de Bochegna" - soli z Bochni klasztorowi Bożogrobców z Miechowa.

 

W roku 1248 r. odkryto w Bochni złoża soli kamiennej. Było to pierwsze odkrycie soli na ziemiach polskich, toteż uruchomienie wydobycia nie było sprawą prostą, zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Nastąpiło to w roku 1251. W dwa lata później, pomny na profity płynące z Bochni, książę Bolesław Wstydliwy wydał w Korczynie 27 lutego 1253 roku akt lokacyjny miasta Bochni z licznymi przywilejami

Powietrze w Kopalni Soli  zawiera dużą ilość chlorku sodu, co sprawia, że jest ono prawie 10-krotnie czystsze niż powietrze na powierzchni. Ze względu na specyficzny mikroklimat solnych komór, w roku 1995 r. utworzono tu uzdrowisko leczące schorzenia górnych dróg oddechowych. Oferuje ono m.in. turnusy lecznicze i rehabilitacyjne, wczasy zdrowotne oraz pobyty nocne w 280 podziemnych miejscach noclegowych. Komora sanatoryjna „Ważyn” znajduje się na głębokości 250 m

Naziemna część Uzdrowiska składa się z komfortowego hotelu oraz centrum rehabilitacji, które proponuje kuracjuszom między innymi: kąpiele perełkowe z hydromasażem, bicze szkockie, masaż wirowy, podwodny i suchy, a także laseroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, magnetoterapię, krioterapię, elektroterapię, inhalacje, kinezyterapię. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z sauny i solarium.

 

Atrakcje

Kopalnia Soli w Bochni - założona w 1248 r. kopalnia soli kamiennej jest jednym z najstarszych czynnych nieprzerwanie (sól wydobywano tu do 1990 r.) zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. W wyniku górniczej eksploatacji kopalni, powstał tutaj labirynt solnych korytarzy i komór.

Zwiedzanie tej solnej krainy trwa ok. 2 godz. i obejmuje m.in. najstarszy szyb Sutoris z poł. XIII w., komorę kieratową, stajnię Mysiur dla koni pracujących niegdyś w kopalni i malowniczą kaplicę św. Kingi. Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania trasy turystycznej jest spływ łodzią w zalanej solanką komorze, która znajduje się 230 metrów pod ziemią. Nie lada atrakcją są także podziemna kolejka i zjeżdżalnia.

W podziemnej komorze mieści się nie tylko sala noclegowa  można tu również potańczyć w podziemnej dyskotece, skorzystać z barku lub nawet pograć w piłkę na prawdziwym boisku sportowym.

 

Kościół św. Mikołaja w Bochni - gotycka świątynia z XV w., z wyposażeniem z XVII - XIX w. i polichromiami z wieków XVI-XX (m.in. projektu J. Matejki) oraz słynącym łaskami obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od 1997 r. posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy kościele drewniana dzwonnica znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej (odbudowana w latach 1990-93 na miejscu obiektu XVI-wiecznego).

 

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni - mieści się w zabytkowym klasztorze dominikanów (najstarsze fragmenty z XVI w.), gdzie prezentowane są m.in. kolekcja dawnej rzeźby i malarstwa ludowego o tematyce religijnej, kolekcja malarstwa polskiego (płótna Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego) oraz rysunki i grafiki (m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera), a także liczne pamiątki związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

Park Archeologiczny – Osada VI Oraczy przedstawia rekonstrukcję osady wiejskiej z połowy XIII wieku, charakterystycznej dla osadnictwa w Małopolsce. Wokół placu centralnego zbudowano kilkanaście budynków drewnianych reprezentujących ówczesne techniki ciesielskie. Wśród budynków znalazły się między innymi: chata oracza, chata garncarza, chata zielarki, dom bednarza i tkaczki, chata piwowara, kleta powroźnicza oraz kuźnia. Nie jest to jednak, zwyczajne muzeum! Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość uczestniczenia w codziennym życiu Osady, w której pracują przedstawiciele dawnych zawodów. To niezwykła lekcja historii, gdzie nie ma tablicy i zeszytów, ale prawdziwe postacie z innej epoki. Każdy może wejść do starodawnych domostw oraz spróbować rozmaitych prac rolniczych i rzemieślniczych.

Na terenie Osady odbywają się okolicznościowe imprezy jak np. „Pierścień Świętej Kingi” oraz pikniki archeologiczne. Park jest obiektem sezonowym czynnym od maja do września każdego roku.

 

Gospodarstwo Pasieczne "U Kiejdów" to świetne miejsce dla wycieczek szkolnych oraz indywidualnych turystów, położone na obrzeżach Bochni, w Chodenicach nad Rabą. W Pasiece można spróbować poszczególnych gatunków miodu, dowiedzieć się o ich leczniczych właściwościach. Gospodarstwo pasieczne oferuje swoje produkty zaprasza na szkolenia i zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Do dyspozycji jest wygodna wiata, w sąsiedztwie której znajdują się zadrzewienia złożone z gatunków miododajnych. Gospodarze obiektu zgromadzili tradycyjny sprzęt pszczelarski, posiadają ekspozycję woskowych figur i świec. Służą fachową wiedzą, oferują słodki poczęstunek. Jest tu też miejsce na ognisko.

 

Galeria Adama Migdały, twórcy ludowego z podbocheńskiej Brzeźnicy. Urodził się w 1930 roku. Rzeźbi w drewnie, jest autorem licznych rzeźb i płaskorzeźb o tematyce religijnej i patriotycznej (między innymi pocztu książąt i królów polskich). Liczne są też w jego twórczości wątki lokalne. Swoje rzeźby wystawiał między innymi w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni, Miejskim Domu Kultury w Bochni, w swojej rodzinnej Brzeźnicy. Uczestniczył w licznych pokazach w wielu ośrodkach kraju. Na szczególną uwagę zasługują jego przedstawienia wybitnych postaci z dziejów Polski – księcia Bolesława V Wstydliwego, Świętej Kingi, króla Władysława Jagiełły. Dom twórcy w Brzeźnicy i otaczający go ogród stanowią imponującą galerię jego oryginalnej i szczerej twórczości.

 

Ekspozycja Muzeum Motyli ARTHROPODA zawiera przegląd motyli zarówno dziennych, jak i nocnych. Motyle te należą do większości rodzin i rodzajów występujących na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy). W kolekcji reprezentowane są motyle charakterystyczne dla wszystkich regionów zoograficznych, przedstawiciele wielu różnych rodzin oraz gatunki, których wygląd lub biologia ilustrują różne zjawiska przyrodnicze. Istotną jej część stanowią również przedstawiciele rodzimej lepidopterofauny, w tym gatunki pospolite z okolic Bochni łatwo rozpoznawalne przez laika. Występują tu okazy monotypowe, czyli jednogatunkowe w danym rodzaju.

 

Turystyka

Żydowska trasa pamięci. Trasa upamiętnia miejsca naznaczone tragiczną historią okupacyjną Żydów z Bochni i jej okolic. Obejmuje 13 punktów ważnych dla rzeczywistości getta i jego mieszkańców.

Fortyfikacje z II wojny światowej. Trasa wędrówki po bocheńskim fragmencie linii OKH Stellung a-2.. W 1944 roku podczas natarcia Armii Czerwonej, Wechrmaht poza fortyfikacjami drewniano-ziemnymi wzniósł w Bochni szereg schronów żelbetonowych, typowych dla ich umocnień z końca wojny. One są też głównym celem  trasy.

Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, o długości 1500 km obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów.

 

Na szlaku znajduje się między innymi drewniana dzwonnica w Bochni. Dzwonnica z 1991 r., zrekonstruowana po pożarze w 1987 r. na wzór obiektu z I poł. XVI w.; konstrukcji słupowej, oszalowana, z ostrosłupowym hełmem pokrytym gontem. Wieżę zbudowano w konstrukcji słupowej z drewna dębowego. Szkielet budowli stanowi dziewięć głównych słupów. Cztery wyznaczają naroża, cztery rozmieszczone są w połowie długości ścian. Środkowy słup, zwany królem, sięga aż po konstrukcję ostrosłupowego hełmu. Dzięki dobrej statyce odpowiadała też potrzebom dzwonnicy

 

PTTK szlaki turystyczne

Ziemia Bocheńska znajduje się w centrum Małopolski. Region  ten charakteryzuje duże zróżnicowanie geograficzne; obejmuje zarówno rozległe tereny Puszczy Niepołomickiej, jak i  górzysty krajobraz Beskidu Wyspowego. Ponad 25% powierzchni powiatu stanowią lasy. Na uwagę zasługuje Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy, którego gęste ścieżki tworzą dobre warunki spacerowo - rekreacyjne.

 

Szlaki turystyczne górskie, piesze:

  1. Szlak niebieski długości 54 km: Bochnia – Nowy Wiśnicz – Kamień Grzyb – Kamienie Brodzińskiego – Rajbrot – Łopusze – Kamionna – Tymbark
  2. Szlak czarny długości 10,5 km: Lipnica Murowana – Dolina Piekarskiego – Rogozowa – Bacówka Biały Jeleń – Rajbrot.
  3. Szlak żółty długości 7 km: Żegocina – Kamionna – Pasierbiec.
  4. Szlak zielony długości 4 km: Żegocina – Łopusze.

Szlaki turystyczne narciarskie:

  1. Podbocheński szlak narciarski: niebieski, długości 22 km: Bochnia – Kolanów – Pogwizdów – Bochnia; zielony, długości 2,5 km: Kopaliny – Pogwizdów; czerwony, długości 6 km: Bochnia – Kopaliny
  2. Szlak narciarski czerwony długości 4 km: Żegocina – Kamionna

Szlaki spacerowe:

  1. Szlak spacerowy czerwony długości 5 km: Żegocina – Źródło Zuber.

 

Zobacz: Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia

 

 

źródło: Urząd Miejski w Bochni
www.bochnia.pl




« powrót
Reklama esanatoria.eu

Polecane sanatoria

Uzdrowisko Połczyn S.A
Połczyn-Zdrój
(zachodniopomorskie)
cena od: 45 zł
Sanatorium Uzdrowiskowe DEDAL
POLAŃCZYK
(podkarpackie)
cena od: 65 zł
22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SP ZOZ
Ciechocinek
(kujawsko-pomorskie)
cena od: 100 zł
SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSWiA w Kudowie-Zdroju
57-350 Kudowa Zdrój
(dolnośląskie)
cena od: 55 zł
Sanatorium Włókniarz
Busko Zdrój
(świętokrzyskie)
cena od: 155 zł
Reklama esanatoria.eu
Polski Powrót na język polski.

Zapisz się do newslettera


zapisz się wypisz się